Bu Sokak Sanatçısı Ve Onun Eğlenceli Çizgi Karakterleri Yüzünüze Bir Gülümseme Konduracak

Bugün sizlere bahsedeceğimiz sanatçı Ann Arbor, Michigan’dan David Zinn isimli bir adam. Kendisi özellikle tamamen tebeşir, kömür parçası ve orada burada rastladığı objeleri kullanarak sokaklarda yarattığı “kısa ömürlü” sanat eserleriyle biliniyor. 

Zinn genelde kaldırımlarda ve duvarlarda gördüğünüz minik çatlaklar, delikler ve küçük oyukları kullanıyor ve ilhamını bunlardan alıyor. Bu nedenle de çizimlerini önceden tasarlamıyor. 


Bilmeniz gereken başka birşey ise David’in 1987 yılından beri resim çizdiği ve bazı yerlere özgü, tebeşir ve kömür parçaşıyla çizilmiş, yağmur yağdığında tamamen silinen çeşitli eksantrik karakterler yarattığı. Sanatçının artık dünya çapında ünlü olduğu söylenebilir ve çizimleri sayesinde Instagram’da 384 binin ve Facebook’ta da 458 binin üzerinde takipçisi bulunuyor.


Çizime ve eserlerine gelindiğinde David’in oldukça oyuncu bir yaklaşımı var ve sanatçının eserleri 2018 yılında kendilerine Toledo Sanat Müzesi (TMA)’nde yer bulmayı bile başarmışlar. 


Sanatçı burada dış mekana açılan bir “patika” üzerinde çalışarak müzeyi ziyaret eden insanların işlerini ve her yöne saçılmış oyuncu karakterlerini ve dizaynlarını kendilerinin keşfetmelerini sağlamış. 


Sanatçı, “Sanatım hakkında dürüst olmam gerekirse bana ilham veren şey mükemmelliğin olmaması fikri: lekelenmiş betonun deformasyonları ve dış alanda güneş ışığını yalnızca sınırlı bir süre için görebiliyor olmanız sebebiyle mükemmellik bir opsiyon olmaktan çıkıyor. 


Bu nedenle de sizin bu sınırlar içerisinde olabilecek en tatmin edici opsiyonu bulmaktan çılgınca bir zevk alıyor olmanız gerekiyor,” diyor.


Sanatçı yirmi yılın üzerinde bir süre dünyaya “amaçsız” sanat kazandırırken bir yandan da geniş bir skaladaki paralı müşterileri için serbest olarak çalışmış. 


Para kazanabilmek için sinema afişleri, şirket logoları, eğitsel çizgi filmler, arazi resimleri, çevreci süperkahramanlar, kurumsal alegoriler ve çöp kamyonları üzerine yapılan çizimler yapmış ve para kazanmadığı işlerini de barlardaki bardak altlıkları, restaurantların paspasları, kek kreması ve kar gibi şeylerin üzerine yapmayı sürdürmüş.


Şimdilerde kaldırımlar onun kanvası ve yalnızca tebeşir kullanarak çiziyor ve bunlar sayesinde hayatımıza getirdiği neşe sebebiyle dünya çapında üne ulaşmış.


Sanatçının yaratıklarının birçoğunu Michigan’ın kaldırımlarında bulabilirsiniz, ama başka pek çoğu da Manhattan’ın metro platformlarında, İsveç’in köy meydanlarında ve Tayvan’ın sokak köşelerinde ortaya çıkarılmış. 


Sıklıkla tekrar eden karakterlerinden bir tanesinin ismi Sluggo (uzun saplı gözleri ve arsız hareketleri olan parlak yeşil renkte bir yaratık) ve bir diğerinin ismi Philomena (ağırkanlı bir uçan domuz). 


Ancak David’in eserlerinin ve karakterlerinin çeşitliliği yalnızca o gün nasıl hissettiğine ve kaldırımın büyüklüğüne göre değişiyormuş gibi görünüyor.